Podręczna ściągawka o podstawowych produktach i usługach reklamowych, nowych technologi

portal technologiczny WEBtime

Różne rodzaje spółek w Hiszpanii- wybierz najlepszą dla swojego biznesu

Różne rodzaje spółek w Hiszpanii- wybierz najlepszą dla swojego biznesu

Tak naprawdę, dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii są bardzo podobne do tych, które obowiązują w polskim prawie. Z pewnością może to być ułatwieniem na starcie dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją karierę w roli przedsiębiorcy w Hiszpanii. W tym kraju można oczywiście zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, w przypadku której osobowo odpowiada się za losy tego podmiotu. Przedsiębiorca decydujący się na samozatrudnienie może również zatrudniać innych pracowników w ramach prowadzonej działalności. Alternatywą jest możliwość rejestracji oddziału firmy, która już istnieje, na przykład na terenie Polski. Ostatnią możliwością jest rejestracja spółki. Taki podmiot daje szansę prowadzenia firmy wraz ze wspólnikami.

Spółki osobowe oraz kapitałowe- różne rodzaje spółek- którą wybrać?

Podstawową różnicą jest to czy uczestnicy spółki wchodzą do niej ze swoim kapitałem czy też odpowiadają za jej losy osobowo całym swoim majątkiem. Zdecydowanie mniej ryzykownym rozwiązaniem jest rejestracja spółki kapitałowej. Przykładem spółki kapitałowej jest spółka akcyjna, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (także w wariancie ,,nowa firma”). Są to popularne rozwiązania, jeśli chodzi o wybierane rodzaje spółek- którą wybrać, aby było to dla nas korzystne? Dobrze jest wiedzieć, że jeszcze innymi dostępnymi możliwościami jest także spółka jawna oraz komandytowa, która w praktyce jest raczej rzadko spotykana.

Najpopularniejszy wariant spółki, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Możliwość rejestracji tego typu spółki jest równie popularna, co rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Taki podmiot można założyć samodzielnie lub też ze wspólnikami. Warto wiedzieć jednak o tym, że w przypadku tego typu spółki wymagane jest wykazanie na koncie bankowym nowego podmiotu kwoty minimalnej kapitału początkowego, która obecnie wynosi 3000 €. Czas założenia takiej spółki to około 4-5 tygodni.

Stawka podatku VAT dla spółki to standardowo 21%. stawką obniżoną jest wartość 10%, 4% lub nawet 0% w zależności od tego, czego konkretnie ona dotyczy. Jeśli chodzi o stawkę podatku CIT to jest to 25%. Spółki są również zobowiązane do płacenia podatku od zysków kapitałowych, co do zasady wynosi on 19%. Warto wiedzieć o tym że przez pierwsze lata działalności podmiotu na rynku można liczyć na liczne ulgi oraz programy pomocowe. Dzięki nim można zwiększyć szansę utrzymania firmy na rynku. W kwestiach podatkowych mogą nam pomóc specjaliści ze strony accountingservicesinspain.com prowadzący biuro rachunkowe w Hiszpanii.

Jeśli chodzi o kwestie formalne rejestracji spółki, konieczne będzie udanie się do gabinetu notariusza. Tam też zawierana jest umowa spółki, która musi zostać potwierdzona przez pana notariusza. Przyjęty zostaje również statut spółki. Dobrze jest wiedzieć także o tym, że spółka musi mieć adres rejestrowy w dokumentacji, który będzie znajdował się na terenie Hiszpanii. Może to być nawet biuro wirtualne. Założenie spółki w wielu przypadkach będzie bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Warto jednak rozważyć to pod kątem branży, w której będzie się chciało działać, otoczenia konkurencyjnego czy późniejszego funkcjonowania firmy na rynku na co dzień.