Podręczna ściągawka o podstawowych produktach i usługach reklamowych, nowych technologi

portal technologiczny WEBtime

Regulamin na stronie internetowej – konieczność czy ewentualność?

Regulamin na stronie internetowej – konieczność czy ewentualność?

Każda witryna internetowa powinna posiadać regulamin, który stanowi zbiór standardów, których należy przestrzegać w celu uniknięcia problemów prawnych. Regulamin na stronie internetowej jest koniecznością, ponieważ pozwala on lepiej zrozumieć, czym powinien kierować się serwis, a czego nie należy robić. Dodatkowo pomaga w dostarczaniu wskazówek i instrukcji dotyczących prowadzenia witryny, aby ułatwić odwiedzającym korzystanie z usług bądź produktów dostępnych na stronie internetowej. Stworzenie regulaminu strony internetowej nie należy do łatwych zadań i często właściciele witryn decydują się na pomoc adwokata w tej sprawie. Jak stworzyć regulamin strony internetowej? Gdzie powinna znaleźć się polityka prywatności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Jak napisać regulamin strony internetowej?

W regulaminie strony internetowej znaleźć musi się kilka podstawowych informacji, bez których dany regulamin nie będzie poprawnie stworzonym dokumentem. Każdy regulamin strony internetowej powinien zawierać:

  • Postanowienia ogólne – informację o przedsiębiorcy, informacje o użytkowniku witryny internetowej.
  • Definicje – definicje podstawowych pojęć wykorzystywanych na stronie np. usługa, produkt czy zamówienie.
  • Opis usług lub produktów – krótki opis oferowanych na stronie internetowej usług lub produktów.
  • Zasady korzystania z serwisu internetowego.
  • Postanowienia końcowe.

 

Najprostszy w swojej formie regulamin strony internetowej musi posiadać również dodatkowe informację niż te wyżej wymienione. W regulaminie strony powinny być zawarte informację o przedsiębiorstwie prowadzącym witrynę takie jak nip, dane kontaktowe i nazwa. Dodatkowo należy umieścić w dokumencie wymagania techniczne, które pozwolą na prawidłowe działanie witryny internetowej np. minimalne wymagania sprzętowe, rozdzielczość, wtyczki, wersja przeglądarki oraz wszystkie funkcje, z których użytkownicy strony mogą korzystać. W przypadku gdy strona ma charakter czysto informacyjny, należy w regulaminie strony umieścić jasne dla użytkowników wyjaśnienie, mówiące o tym, że za pośrednictwem strony nie dochodzi do świadczenia usług i sprzedaży. Ważne jest również wstawienie w regulaminie informacji na temat praw autorskich, wykorzystywanych na stronie zdjęć czy tekstów.

 

Regulamin strony internetowej może być napisany samodzielnie przez właściciela witryny, jednak nie każdy chciałby podjąć się tak odpowiedzialnego zadania. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy adwokata www.smr-law.at.

Co w przypadku braku regulaminy strony internetowej?

Regulamin na stronie internetowej jest konieczny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala on dokładnie określić zarówno prawa, jak i obowiązki przedsiębiorcy, ale także użytkowników danej strony internetowej. W przypadku gdy prowadzimy sklep internetowy regulamin jest niezwykle pomocny, ponieważ pozwala on jasno określić warunki i koszty dostawy, ewentualne reklamację czy politykę zwrotów. Brak regulaminu na stronie internetowej może wiązać się z karą pieniężną w wysokości ok. 10% rocznego obrotu. Jest to najwyższa kara z możliwych, które UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę, który oferuje swoje usługi w internecie.