Celiakia- co mogą jeść osoby o trwałej nietolerancji glutenu?
Osoby, które mają celiakię muszą tak naprawdę zmienić cały swój sposób odżywiania się. Nie bez powodu choroba ta- która jest też określana jako choroba trzewna- zaliczana jest do najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych, jakie można mieć. Co ciekawe, choroba ta zaliczana jest do schorzeń autoimmunologicznych i ma podłoże genetyczne. W przypadku celiakii gluten staje się substancją całkowicie toksyczną, a jego spożycie od razu daje o sobie znać przykrymi objawami zdrowotnymi. Gluten spożywany przez osoby, u których ujawniła się ta nietolerancja pokarmowa w konsekwencji jego spożycia mogą nawet uszkodzić sobie jelita, co prowadzi do upośledzenia ich prawidłowe funkcjonowania. Tym samym, znacznie mniej efektywnie może przebiegać podstawowy i najważniejszy proces zachodzący w jelicie- wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia.
Kto choruje na gluten?
Nietolerancja glutenu może się ujawnić tak naprawdę na każdym etapie życia człowieka. To, że jest to choroba o podłożu genetycznym nie znaczy, że zawsze ma się ją od urodzenia. Celiakia może ujawnić się u osób w średnim i starszym wieku, jednakże jak pokazują badania- najczęściej ma to miejsce między 30 a 50 rokiem życia. Czasem dzieje się tak poprzez jakiś czynnik, który inicjuje chorobę- ciąża, groźna infekcja, zakażenie czy operacja. Tak naprawdę, jedynym sposobem życia z tą chorobą jest odpowiednia dieta, w której gluten zostanie wyeliminowany całkowicie. Jak można sobie wyobrazić, dla osoby, która do tej pory nie stosowała żadnych restrykcyjnych diet- przejście na taką dietę jest prawdziwą rewolucją żywieniową.
Co muszą wyeliminować z diety osoby z celiakią?
Niełatwo jest ułożyć dietę odpowiednią dla osób z taką chorobą. Dlatego też często jej opracowaniem zajmują się doświadczeni dietetycy. Takich można szukać w sieci gabinetów dietetycznych Projekt Zdrowie na projektzdrowie.info. Podstawowa dieta dla osób z celiakią przede wszystkim nie może zawierać pszenicy, a także wszystkich jej odmian.
Zabronione są więc wszelkie odmiany pieczywa przygotowywane na mące, która ma cokolwiek wspólnego z pszenicą. Konsekwencją tego jest też konieczność zrezygnowania z większości wyrobów cukierniczych, które zawierają także proszek do pieczenia, a także piekarniczych jak bułki, drożdżówki, a nawet pizza. W diecie bezglutenowej nie ma też miejsca na panierki, których podstawą jest bułka tarta, a także na napoje, w których znajduje się słód jęczmienny. Nieodpowiednia będzie też kawa zbożowa, mleko z dodatkami zbożowymi, a także pszenne makarony.
Tymczasem, dieta dla osób z celiakią to możliwość włączenia do diety ryżu, makaronu oraz większości rodzajów mięs oraz tłuszczy. Osoby z nietolerancją glutenu mogą do woli spożywać owoce i warzywa, a także kukurydzę oraz wszelkie wyroby na niej oparte. Popularne produkty spożywcze, które zawierają w sobie gluten coraz częściej powstają także w wersji bezglutenowej, gdzie pojawiają się zamienniki białka pszenicy. Tym samym, jadłospis osoby cierpiącej na celiakię wcale nie musi być nudny czy niesmaczny- na pewno musi być odrobinę inny, ale przede wszystkim taki, który nie powoduje spadku jakości życia chorującego.
Najnowsze komentarze